top of page

Da li se razlikuje namaz muškarca i žene?



Odgovor: Naravno da se namaz muškarca i žene razlikuje u nekim detaljima, jer žena i muškarac nemaju istu tjelesnu građu. Naime, skoro cijelo tijelo žene je avret. Stoga je ona dužna da u namazu pokrije više dijelova tijela nego muškarac. Tačnije, pokrit će cijelo tijelo, izuzev lica, šaka i stopala. Upravo zbog toga je osnova da se žena skuplja u namazu, kako bi bolje pokrila avret. To je stav četverice velikih imama (Ebu Hanife, Malika, Šafije i Ahmeda), odnosno stav hanefijskog, malikijskog, šafijskog i hanbelijskog mezheba.

Štaviše, Ibn Redžeb el-Hanbeli, učenik Ibn Kajjima, spominje da postoji konsenzus (idžma') uleme da se žena neće širiti na rukuu i sedždi:


"Međutim, žena se skuplja. To je mišljenje učenjaka. Nije spomenuto suprotno mišljenje."

Bejheki, renomirani šafijski muhaddis, veli o predajama koje ukazuju na razliku između namaza muškarca i namaza žene: "Sadržaj koji govori o namaskim propisima u kojima se žena razlikuje od muškarca se uglavnom vraća na zaštitu (avreta). Radi se o tome da je ženi naređeno sve što je u cilju što bolje zaštite (avreta). Poglavlja koja slijede nakon ovih otkrivaju značenje i detalje zaštite (avreta). U Allahovu pomoć se uzdamo.


Poglavlje o tome da je ženi pohvalno da se ne širi pri ruku' i sedždi Ibrahim en-Nehai kaže: „Ženi je bilo naređeno da, kada čini sedždu, priljubi svoj stomak natkoljenicama, kako joj se zadnjica ne bi podigla, te da se ne širi onako kako se širi muškarac.“


Evo tih detalja (preuzeto iz knjige "Kako se klanja namaz", autor Jusuf Džafić):


1) razlika u početnom tekbiru:


5. Žena će, pak, dizati ruke naspram ramena, tj. u visini prsa, kako bi bolje zaštitila avret.


* Poznati hanbelijski učenjak Ibn Kudame kaže: Glede namaskih propisa vezanih za ženu, u osnovi je potvrđeno isto što je potvrđeno za muškarce, jer ih Govor obuhvata. Međutim, žena se razlikuje od muškarca u neširenju, jer je ona avret. Tako je njoj pohvalno (mustehabb) da se skupi, jer je to najzaštićenije za nju. Naime, nije sigurno da se neće ništa otkriti na ženi prilikom širenja. Isti je slučaj sa iftirašem (sjedenjem na lijevoj nozi i uspravljanjem desne). Kazao je Ahmed: „Više mi se sviđa (za ženu) sedl (opuštanje nogu i njihovo stavljanje na desnu stranu).“ A odabrao ga je i Hallal. Kazao je Alija, Allah oplemenio njegovo lice: „Kada žena klanja, kleknut će i skupiti svoje natkoljenice.“ Od Ibn Omera, r.a., se prenosi da je bio naređivao ženama da prekrste noge u namazu.

* Vail ibn Hudžr, r.a., prenosi: ...Allahov poslanik, s.a.v.s., mi je kazao: „O Vaile, sine Hudžrov, kada klanjaš, stavi svoje ruke naspram ušiju. Inače, žena stavlja svoje ruke naspram prsa.“ (Bilježi ga Taberani)


2) razlika u vezanju ruku na kijamu:


8. Kako bi bolje zaštitila avret, žena će staviti ruke na prsa, bez vezanja zgloba malim prstom i palcem.


* Abdulmelik ibn Abdulaziz ibn Džurejdž prenosi da je Ata' ibn Ebu Rebah kazao: Žena će skupiti ruke na kijamu koliko može. (Bilježi je Abdurrezzak)


3) razlika u činjenju rukua:


16. Žena će se blago skupiti i neće raširiti prste, kako bi bolje zaštitila avret.


* Abdurrezzak prenosi da je Abdulmelik ibn Abdulaziz ibn Džurejdž kazao: Pitao sam Ataa: „Da li žena pokazuje rukama pri tekbiru kao muškarci?“ Odgovorio je: „Ona ne diže ruke pri tekbiru kao muškarci.“ Pokazao je rukama (pri tekbiru), te ih mnogo spustio i skupio. Kazao je: „Doista žena ima građu kakvu nema muškarac.“ (Bilježi je Abdurrezzak)


4) razlika u činjenju sedžde:


21. Žena će priljubiti stomak stegnima, pribiti nadlaktice pazuhu, spustiti podlaktice na tlo, te blago skupiti laktove prema unutra, kako bi bolje zaštitila avret.


* Jezid ibn Ebu Habib prenosi da je Allahov poslanik, s.a.v.s., prošao pored dvije žene koje klanjaju, pa je kazao: Ako učinite sedždu, skupite dio mesa na zemlju. Naime, doista žena nije u tome kao muškarac. (Bilježe ga Ebu Davud, Bejheki i dr.)


* Mensur ibn el-Mu'temir prenosi da je Ibrahim en-Nehai kazao: Ženi se bilo naređivalo da spusti laktove i stomak na natkoljenice, kada uradi sedždu, te da se ne širi kako se širi muškarac, kako joj se zadnjica ne bi podigla. (Bilježi je Abdurrezzak)


5) razliku u sjedenjima:


29. Sunnet je da žena sva sjedenja obavi u teverruk poziciji, što podrazumijeva da će sjesti na bokove, kako bi bolje zaštitila avret.


* Mensur ibn el-Mu'temir prenosi da je Ibrahim en-Nehai kazao: Žena će sjediti na boku u namazu. (Bilježi je Ibn Ebu Šejbe)


Hafiz Jusuf ef. Džafić

70 views

Recent Posts

See All
bottom of page