top of page

Abdest u hanefijskom mezhebu

  • Writer: Hanefijski mezheb
    Hanefijski mezheb
  • Sep 15, 2021
  • 0 min read


Šta je abdest


To je poseban način čišćenja vodom, s posebnim ciljem, pri čemu se pere lice, ruke do lakata, potire mokrom rukom dio glave i peru se noge do članaka.


Uslovi ispravnosti abdesta


1. Da voda dopre do kože – tijela i prijeđe – prelije se preko, tako da nigdje ne ostane suho ni za najmanji dio, jer je Poslanik, a.s., vidio da ljudi ne peru pete dovoljno lijepo, te da im ostaju suhi dijelovi tijela koji se peru prilikom abdesta, pa je rekao da oglase među ljudima u logoru, jer su bili na pohodu: „Teško se petama (ako nisu dobro oprate pri abdestu) od Vatre!“


2. Nepostojanje razloga-uzroka koji poništavaju abdest, odnosno prestanak svega što kvari abdest, npr. da se zaustavi curenje krvi iz rane, prestanak mjesečnog ciklusa kod žena, ...


3. Uklanjanje sa dijelova tijela, koji se peru pri abdestu, svega što sprečava dolazak – prodiranje vode do kože.


Farzovi abdesta


To su četiri farza ili rukna – osnovne radnje bez kojih se ne može zamisliti-predočiti abdest, a spomenute su u kur'anskom ajetu – Ajetu'l-vudu':


1. Pranje lica (vedžh), a lice se definiše u arapskom jeziku kao: Ono sa čime se okrećemo ljudima i susrećemo ih, jer je pojam lice – vedžh izveden od: muvadžaha, što znači: susretanje, okretanje, gledanje u nekoga licem. A u hanefijskom mezhebu lice je ograničeno vertikalno od gornjeg dijela čela do podbratka – kost brade, a širinom od uha do uha (od resice uha i hrskavice na sredini prema unutrašnjosti ušne školjke).


2. Pranje ruku do lakata, koji ulaze u pranje,


3. Potiranje dijela glave – kose, a najmanji dio je el-nasija (kika), prednji dio iznad čela kojeg poklapamo rukom ili se udaramo rukom po glavi prilikom iščuđivanja, jer u predanju kod imama Muslima se navodi da je Poslanik, as., viđen da kod abdesta potire samo en-nasiju (kiku), a ostali dijelovi glave u arapskom su: el-kazal – zadni dio od kike do vrata, i dva dijela sa strane od el-nasije (kike) i el-kazala prema ušima (bočni dijelovi lobanje), a nazivaju se el-fudejn.


4. Pranje nogu – stopala do članaka koji ulaze u pranje, jer je Poslanik, a.s., u javnosti uzeo abdest pa je oprao i članke u nogu (el-ka'bejn) rekavši: „Ovo je abdest bez koje Allah ne prima namaz.“ – Ibn Madže


Potvrđeni sunneti abdesta


1. Nijjet – odluka, ovo je u hanefijskom mezhebu, jer je to priprema za namaz, međutim, u šafijskom mezhebu nijjet za abdest je farz, kao što je nijjet za tejemmum farz kod svih učenjaka i mezheba jer je zamjena za abdest pa mora mu prethoditi jasna nakana.


2. Proučiti Bismillu,


3. Pranje šaka,


4. Misvak – očistiti zube i usta, ako nemamo misvak, može se koristiti četkica ili prst. U hadisu: „Da se ne bojim da ću otežati mome ummetu, naredio bih im da koriste misvak kad god uzimaju abdest.“, a u predanju: „... prije svakog namaza.“ Također imamo hadis: „Misvak je čistoća za usta i zadovoljstvo kod našeg Gospodara.“ – jer je to ikram namazu – ibadetu radi Boga i ikram položaju stajanja pred Svevišnjim, te počast i respekt prema kur'anskim ajetima koje ćemo učiti u namazu nakon abdesta.


5. Ispiranje usta - madmada,


6. Ispiranje nosa - instinšak,


7. Temeljno i detaljno ispiranje usta i nosa – mubalaga,


8. Korištenje desne ruke za uzimanje – ubacivanje vode u usta i nos,


9. Ispiranje nosa lijevom rukom,


10. Pranje dijelova tijela redosljedom kako je Allah spomenuo u ajetu – tertib,


11. Pranje dijelova tijela pri abdestu u kontinuitetu, bez zastoja – muvalat, (Zastoj može biti zbog potrebe, kao da nestane vode ili zbog neke hitnosti da se nešto uradi, spasi, ..., pa ako se bez vanjskog faktora osuši dio tijela, treba abdest ponoviti, npr. ako operemo desnu ruku, a nismo oprali lijevu, pa nestalo vode, dok smo pronašli vodu desna ruka se osušila, ne zbog brisanja peškirom ili jake vreline, onda treba cijeli abdest ponoviti).


12. Prati svaki dio tijela po tri puta, zbog hadisa: „Allahov Poslanik, a.s., je uzeo abdest i oprao je svaki dio po jedanput, rekavši: - Ovo je abdest bez kojeg Allah neće primiti namaz. Zatim je abdestio iza toga pa oprao svaki dio tijela po dva puta, rekavši: - Za ovaj abdest se ima dupla nagrada. Kasnije je abdestio pa oprao svaki dio tijela po tri puta, uz poruku: - Ovo je abdest svih poslanika prije mene!“


13. Dati prednost desnoj strani pri pranju dijelova tijela, zbog riječi Aiše, r.a: „Allahov Poslanik, a.s., je volio davati prednost desnoj strani u svemu, čak i u obuvanju obuće i skidanju iste.“


14. Pri pranju ruku i nogu početi od prstiju,


15. Potrati po glavi – mesh učiniti samo jednom po cijeloj kosi, jer je farz potrati dio kose-glave, a mekruh je potirati tri puta,


16. Potrati uši, iznutra i s vana, istom vodom od potiranja glave-kose (vodom od mesha), a u šafijskom mezhebu se potire novom vodom, novim kvašenjem šaka,


17. Potrati vrat, - po mišljenju imama Ebu Bekra El-A'meša to je sunnet, a po mišljenju imama Ebu Bekra El-Iskafija, to je edeb – lijepo, pohvalno.


18. Pročešljati mokrim prstima bradu kod pranja lica, - po mišljenju imama Ebu Jusufa, to je sunnet, jer dopunjava farz – pranje lica, a po mišljenju imama Ebu Hanife da je to samo edeb – lijepo i pohvalno djelo.


Slijedi nastavak, ako Bog da:


- Adabi – lijepe stvari pri uzimanju abdesta:

- Mekruh - pokuđene radnje pri abdestu,

- Šta kvari abdest,

- Šta neće pokvariti abdest i

- Vrste abdesta


Prof. dr. Vehbe Ez-Zuhajli, El-Fikhul-hanefi el-mujesser, 1/54-68,


Prevod i sažetak: Ismet Purdić, prof. šerijatskg prava i član Austraslog vijeća za fetve, Melbourne, 15.09.2021.

bottom of page