top of page

Fatiha – Allahov protokol


Uvod

U najranijem djetinjstvu nas (pod)uče Elhamu. Elham je naš lokalni naziv za kur'ansku suru El Fatiha koja u našem životu nadomješćuje svaku suru i svaku dovu. Moramo priznati da rijetko analiziramo poruke koje ona (do)nosi.

Naš odnos sa Uzvišenim Gospodarom, opće je poznato, zna biti kompromitovan, blijed, zabajatio ... lijepo je da ga, s vremena na vrijeme, obnovimo, preispitamo, osvježimo, da se, na neki način, restartujemo.

Analizom Fatihe možemo načiniti važne korake na tom planu.

Zabilježio je Imam Et-Tirmizi preko Ebu ibn Ka'ba, r.a., da je rekao Resulullah, s.a.v.s.:

ما أنزلَ اللَّهُ في التَّوراةِ ولاَ في الإنجيلِ ، مثلَ أمِّ القرآنِ وَهي السَّبعُ المثاني وَهي مقسومةٌ بيني وبينَ عبدي ولعبدي ما سألَ

Uzvišeni nije objavio u Tevratu niti u Indžilu ništa slično 'Majci Kur'ana' a to je sedam ponavljajućih ajeta. (Ta sura) je dioba između Mene i Moga roba. Na robu je da traži.[1]

Ibn Kajjim je zapisao:

Allah je objavio 104 knjige (objave – op. F.F.) Značenje svih ovih knjiga sabrao je u tri: Tevratu, Indžilu i Kur’anu. Značenje ove tri sabrao je u Kur’anu, a značenje čitavog Kur’ana sabrao je u Fatihi u ajetu: Samo Tebe obožavamo i samo od Tebe pomoć molimo. [2]

Podsjetimo:

tokom dana obavimo 40 rekata namaza, na svakom učimo Fatihu. Njome dajemo važna obećanja Gospodaru svjetova – govorimo o Njemu a govorimo i o sebi – počesto neiskreno ili bar nedosljedno.

Fatiha je najdirektniji razgovor s Allahom uzvišenim. Sama ta činjenica treba da dovede roba u mobilno stanje.

Prođimo mislima kroz Fatihu!

Učeći je, mi Allahu, najprije, upućujemo glorifikate (hvalu i veličanje): Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo, Milostivog, Samilosnog, Vladara Dana sudnjeg... a neizostavno se trebamo pitati činimo li to iskreno !?

Sem toga, Fatihom dajemo Allahu obećanja: Samo Tebi se klanjamo i samo od Tebe pomoć tražimo... a kanimo li ih ispuniti, pitajmo se stalno !?

Fatiha, najposlije, završava našim traženjem od Allaha: ... Uputi nas na Pravi put ... Sa kakvim legitimitetom tražimo treba se pitati!

Da li smo ga iskreno hvalili i veličali, jesmo li sa obećanja prešli na djela, da li smo kredibilan (po)tražilac !?

Razmislimo zrelo i studiozno zašto nam se Gospodar odgođeno ili djelimično odaziva ili zašto se uopće ne odaziva !?

Šta susrećemo u Fatihi ?

Mnogi od nas Fatihi pristupaju spontano i formalno – pretvaraju je u očenjaš što je sasvim uprošten doživljaj. Fatiha nije i ne treba biti očenjaš: 'oče naš koji jesi na nebesih...' jer formalizam nas neće dovesti do mirne luke.[3]

Ova sura se po svojoj strukturi predstavlja kroz nekoliko važnih enklava – epizoda:

Fatihini glorifikati

Sura El-Fatiha u prvom djelu donosi slijedeće riječi:

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog! (1) Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo, (2) Milostivog, Samilosnog, (3) Vladara Dana sudnjeg, (4) ...

Parafraza: Hvalimo Te Allahu koji Si gospodar svih svjetova, koji Si Milistivi Svemilisni, koji Si Vladar Sudnjeg dana

Obraćajući se Allahu Uzvišenom na ovaj način, mi sebe pozicioniramo na stepen poniznih robova Uzvišenog Stvoritelja na koje On postaje sentimentalan. Tada i On nas spominje na boljem mjestu:

Imam Muslim u predanju Ebu Hurejre, r.a., bilježi:

...فإنِّي سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ : " قَالَ اللَّهُ تَعَالَى : قَسَمْتُ الصَّلَاةَ بَيْنِي وَبَيْنَ عَبْدِي نِصْفَيْنِ ، وَلِعَبْدِي مَا سَأَلَ ، فَإِذَا قَالَ الْعَبْدُ : { الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ } ، قَالَ اللَّهُ تَعَالَى : حَمِدَنِي عَبْدِي ، وَإِذَا قَالَ : { الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ } ، قَالَ اللَّهُ تَعَالَى : أَثْنَى عَلَيَّ عَبْدِي ، وَإِذَا قَالَ : { مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ } ، قَالَ : مَجَّدَنِي عَبْدِي - وَقَالَ مَرَّةً فَوَّضَ إِلَيَّ عَبْدِي

...Čuo sam Allahova Poslanika,s.a.v.s., kada je rekao: 'Uzvišeni Allah kaže: 'Namaz Sam podijelio izmedu Mene i Mog roba napola, njemu pripada ono što zamoli. Kada rob kaže: 'Hvala Allahu, Gospodaru Svjetova', Allah odgovori: 'Moj rob Mi zahvaljuje'; kada kaže 'Milostivom, Samilosnom', Allah kaže: Moj rob Me hvali; kada kaže: 'Vladaru Sudnjeg Dana', Allah odgovori: 'Moj rob Me uzvisuje'; drugi put je rekao: 'prepušta Mi se Moj rob'...

Odziv (telbija) i obećanja (bej'at)

U svome središnjem dijelu sura sadržava riječi:

Samo Tebi se klanjamo i samo od Tebe pomoć tražimo! (5)

To je naš odziv Allahu Uzvišenom;

  • Mi prihvatamo da Si samo Ti dostojan obožavanja i Onaj koga ponizno treba za pomoć moliti

i naš bej'at – izjava lojalnosti Njemu, subhanehu ve te'ala:

  • Mi sebe karakteriziramo – opisujemo, jamčimo: mi smo oni koji Te obožavaju i koji Te mole.

Već smo rekli da treba da provjerimo naša obećanja i naše tvrdnje !

  • Da li smo do te mjere priznali Allaha da samo i jedino Allahu priznajemo pravo na obožavanje i ibadete!?

  • Da li smo mi uistinu takvi da robujemo svome Allahu?

U jednoj se hikaji kazuje da se neki čovjek pohvalio pred Omerom, r.a., kako vješto i brzo prouči cijeli Kur'an !? On ga posavjetova da slijedeći put zamisli njega (Omera) kod sebe dok bude učio. Čovjek je tada potrošio puno više vremena dok je proučio Kuran uz prisustvo Omera (u mislima). Poslije mu Omer reče da slijedeći put zamisli Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kako ga sluša dok uči pa čovjek potroši mnogo više vremena u hatmu. Najposlije mu reče da bude svjestan da ga Allah, dž.š., neprestano sluša dok uči pa čovjek zape na riječima: „Ijjake na'budu ve ijjake neste'in“, ne mogavši se od njih odvojiti cijelu noć.

Na 'ti' s Allahom, dž.š.,

Fatiha nas dovodi pred Uzvišenig. Ona nas suočava s Njime. Fatiha nam omogućava da budemo „na ti“ s Allahom Uzvišenim. Najprije priznanje, veličanje i uvažavanje a potom prihvatanje pravila. Iz te blizine i pokornosti se mogu tražiti benefiti. Ako je prethodnō korektno realizirano benefiti će doći.

Spremni smo da sa srca zaištemo:

... Uputi nas na Pravi put ...

Fatihina završnica – dova (benefit)

... Uputi nas na Pravi put, (6) na Put onih kojima si milost Svoju darovao, a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali! (7)

Molimo Uzvišenog da nas uputi na put onih kojima se već smilovao (أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ ). Ko su oni? Na to pitanje nam odgovara Kur'an u časnom ajetu:

وَمَن يُطِعِ اللَّـهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَـٰئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّـهُ عَلَيْهِم مِّنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ وَحَسُنَ أُولَـٰئِكَ رَفِيقًا

[4:69] Korkut Oni koji su poslušni Allahu i Poslaniku biće u društvu vjerovjesnīkā, i pravednīkā, i šehīdā, i dobrih ljudi, kojima je Allah milost Svoju darovao. A kako će oni divni drugovi biti!

To su, dakle, vjerovjesnici, pravednici, šehidi i salihuni (dobričine), kako kazuje Kur'an. Naša dova cilja da nas Allah uputi na njihov put.

Ko su oni koje ne želimo slijediti?

To su, kako se u Fatihi kazuje, oni koji su na sebe srdžbu izazvali i drugi koji su zalutali!

Allahov Poslanik, s.a.v.s., je naišaretio da se prva kvalifikacija odnosi na židove a druga na kršćane.

Sura El-Bekare govori o onima koji su protiv sebe izazvali Allahovu srdžbu, dok sura Ali Imran govori o ljudima koji su skrenuli sa pravoga puta. Na taj način dvije velike kur'anske sure tumače samo jedan ajet Fatihe. Ne čudi da što učenjaci doživljavaju Fatihu kao embrion cijelog Kur'ana.

Iz hadisa Allahovog Poslanika, najboljeg od svih učitelja, s.a.v.s., se da zaključiti da je Fatiha uputa, da je Fatiha odgajatelj, Fatiha je duševni lijek, Fatiha je medikament, Fatiha je dova !

Imam Ed-Darimi zabilježio preko Se'ida El Hudrije, r.a., da je rekao Resulullah, s.a.v.s.:

فَاتِحَة الْكِتَاب شِفَاء مِنْ كُلّ سُمّ

Fatip Kitab (sura El Fatiha) je lijek za svaki otrov.[4]

Imam Es-Sujuti zabilježio preko Abdul Melik ibn Umejra, r.a., da je rekao Poslanik, s.a.v.s.:

فاتحةُ الْكتابِ شفاءٌ من كلِّ داءٍ

Fatip Kitab (sura El Fatiha) je lijek za svaku bolest.[5]

Imami El-Bejheki Ez-Zerkani i Eš-Ševkani preko Abdullah ibnul Kajsa zabilježili hadis:

الْفَاتِحَةُ لِمَا قُرِأَتْ لَهُ

Fatiha je (korist) svemu radi čega se uči.[6]

Imam Ibn Hibban zabilježio preko Džabir ibn Abdulaha, r.a., da je rekao Vjerovjesnik, s.a.v.s.:

أفضلُ الذِّكرِ لا إلهَ إلَّا اللهُ وأفضَلُ الدُّعاءِ الحمدُ للهِ

Najbolji zikr su riječi la ilahe illellah a najbolja dova je El-hamdu lillah.[7]

Na kraju:

Fatiha je specifična kur'anska sura. Njome otpočinje tekst uzvišenog Kur'ana. Vjernik ima priliku da je svkodnevno ponovi četrdeset puta na rekatima dnevnih namaza. Na taj način mi stupamo u priliku da u svom namaskom mi'radžu neposredno komuniciramo sa Uzvišenim i to ne bilo kako. Hvalimo Ga, izjavljujemo Mu našu lojalnost i Njemu se za pomoć obraćamo kako i priliči vjernicima. Zar će Milostivi otkazati gostoprimstvo onome ko na takav način i tako uporno kuca na vrata Njegove milosti !?

Ferid ef. Fejzić

_____________________

[1] sahih

[2] http://bichamilton.com/2011/12/fatiha-pristup/

[3] https://hr.wikipedia.org/wiki/O%C4%8De_na%C5%A1

[4] Tefsirul Qurtubi, - tefsir 2. ajeta Fatihe, el. izdanje, bez ocjene.

[5] Lanac prenosilaca ispunjen pouzdanim prenosiocima.

[6] Eš-Ševkani ga ocjenjuje kao hasen a El-Bjheki kaže da mu je osnova sahih a tekst prenešen po smislu.

[7] sahih

bottom of page