top of page

Rječnik imamove samoće

NOVEMBAR 1992: HADŽI HAFIZ ISMET EF. SPAHIĆ: RJEČNIK IMAMOVE SAMOĆE

Semezdin Mehmedinović


1) Nakon što mi je djevojčica otvorila vrata njegove kuće, zatičem ga ruku zaposlenih oko šporetu u svijetlo—žutom puloveru, sa smiješkom; pokretnom ruke mi pokazuje da sjednem. Gledam u red video—kaseta uz televizor; i, prva radoznala misao mi je: ima li među njima, možda, neki film Jilmaza Gineja? i istog trenutka odustajem da ga to pitam.


2) Od granate pale pred Dairama poginulo je troje djece i unuče efendije Spahića imama Begove džamije. Prije toga i njegova žena kao daju je Bog uzeo da je zaštiti. Da ne gleda. Ovako mislim: nema velikih, ni malih tragedija. Postoje tragedije. Neke se, možda, mogu riječima opisati. Postoji tragedija za koju je svako srce malo. Takva tragedija u srce ne može stati.


3) Ovog sam čovjeka prvi put vidio na televiziji: potreslo me je s kolikom snagom duha skuplja u sebi tugu; sada mi izgleda mlađi; dok prilazi stolu, spušta kutiju „porta”, prinosi pepeljaru, nudi me cigaretama i kaže: Nekada sam volio duhan, a onda sam prestao, i ne pušim više. On govori tiho. Ja kad govornu tiho, onda mi glas ohrapavi; to je zbog cigareta. Oprezno ga gledam, tražim neki znak u kojem će se pokazali njegova snaga koja ga izdvaja. Razgovaram on kaže: Ljude se može dijelili na jake i na slabe, ali ne treba prekoravati slabe: postoje razlozi za to koji ih pravdaju: recimo, fizička konstitucija. I mnogo drugih razloga. Nikada svojom rukom nisam zaklao kurbana, niti bih imao snage za to. Eto. «Ukazujući mi na svoju slabost, raspršio je moje naivno uvjerenje da se znak njegove snage da uhvatiti jednim pogledom.


4) Pričamo; on ne improvizuje, unaprijed ima domišljen odgovor na pitanje koje mu postavljam. 0 svemu je, čini se, mislio u svojoj samoći, Za to osjeća lakoću dok govori i, tada, spletenim prstima dlanova zagrli koljeno: on misli, književno, u slikama. Odgovori su cjeline, polako se, iz razgovora, izdvaja mali rječnik imamove samoće. Armija. Sarajevski vojnici su lovci, kaže. Cijele sedmice on radi svoje a u subotu lovac ode u šumu, ubije zeca i vrati se kući. Tako i oni — kaže — sjede u kafićima, a onda u svojim luksuznim limuzinama odu na vrh Bistrika, pod Trebević. I pucaju. Bosanski Musliman. Sjetim se Tolstoja; on piše o Hadži— Muratu — divi se njegovoj gorštačkoj snazi i kaže »On je kao trava u jesen; preko nje prelaze kola sijena, a kad se točak izmakne, svaka se vlat opet uspravi.Takvi su i Bosanski Muslimani: vlati jesenske trave, sa dubokim korijenom.



Mudžahedin. Zapad ne zna šta je to. Kad se prevede to je borac. Za njih je on terorist koji baci bombu u pariški kafić. On ratuje da se ispuni Božja pravda; za njega je ubijanje iz osvete smrtni grijeh. Zapad to ne vidi iz svog ravnodušnog srca. Islam. To je vjera u širenju, ali se ne nameće; nema svoje misionare; ja koje se ne ističe, a svuda ostavlja svoje ljudske, blagorodne tragove. A to je osobina velikih ljudi.


5) Prija mi tolerancija u razgovoru. Sva pitanja koja sam postavljao sebi u vezi sa ovim čovjekom — iznevjerena su. Nazivam to za sebe, božanskom tolerancijom, u nedostatku tačnijih riječi. U pauzi, dok je efendija Spahić ustao i otišao da podstakne vatru u šporetu, a onda se vratio sa dvije kruške na pladnju, razgledani grafike na zidu, jedan bakrorez — sve sa motivima stare sarajevske čaršije. Ovdje mi se to pokazalo, zato se pridružujem rječniku našeg razgovora: Sarajevski duh. Padaju mi na um one bosanske kafane: na zidovima, neizbježne slike istih motiva: starac sa fesom i fildžanom u ruci; trgovci okupljeni oko sebilja... Tamo su (u te kafane) svraćali penzioneri sa crnim francuskim kapama i kutijama bijele »drine«, iz radnje, ili sa džume; svraćali su ni i džankiji, zbog jeftine koka—kole. Tolerantnost Sarajeva, povezivana sa pomirenošću različitih bogomolja u istoj uskoj ulici, bila je naivnost historičara. Stvarna tolerantnost je ova, o kojoj niko nije ispisao ni slova: pomirenost bosanskih motiva sa slika na zidu kafane sa koka—kolom ista ključala voda za kafu starcu sa crnom beretkom, i kafu čupavcu u džinsu koji se bode u sjeni minareta. To nikome hije bilo važno; historičari umjetnosti ni slova nisu napisali, recimo, o naivnoj čaršijskoj umjetnosti, štipkam krušku; razgovor ulazi u vedriju fazu; iz njega izdvajam još jedan pojam, i pridružujem ga rječniku: Emir Kusturica.


On je kao krava koja daje puno mlijeka, a onda, nogom udari u kantu, obori je, i sve prolije — kaže. Kad se oprostim, na ulicu izidem mirnije nego što sam ovamo došao. Kad je o svojoj nesreći govorio efendija Spahić, njegove oči su se—kao od hladnoće —blago smanjivale. Ništa više. Izišao sam s jesenskim mirisom krušaka u nosnicama.


6) Sunčano je, a grad je još u magli. Na samom dnu dugačkog, elegantnog stepeništa Muzeja grada, sjedi Bokun: kosu je vezao u rep, sa sunčanim naočalima, u crnom sakou od nuboka nalik je na, rezigniranog, dublera Majkla Daglasa. Subota je, na brdima su vikend—četnici kažem mu da je vrijeme da se sklanjamo s ulice, a on odmahuje rukom: »Ovo mi je posljednja cigareta. Ona traži da joj se posvetim, a to mogu samo na ulici. Samo sam na ulici dovoljno sam«, kaže.


7) Pokušavam uporediti Bokunovu samoću sa samoćom efendije Spahića; zapuhao sam se koračajući uzbrdicom. Čitaoče, popneš li se još pedeset metara uz Ulicu Abdulaha Kaukčije, kad se osvrneš, vidjeces Sarajevo u magli; nad maglom se vide krovovi starog grada, a sasvim iznad minaret Begove džamije — iz zemaljske, zamagljene, svakodnevnice izdvojen u kosmos bola.


87 views

Recent Posts

See All
bottom of page